Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Druga edycja Festiwalu Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza – FOTeL 2018 przeszła do historii. Na czterech scenach, rozlokowanych na terenie Centrum Rekreacji w Juszkowie, królowały nieinstytucjonalne teatry lalkowe z różnych stron Europy. Atrakcji było jeszcze więcej niż przed rokiem.

Wójt Gminy Pruszcz Gdański, Magdalena Kołodziejczak, przekazała aktorom symboliczny klucz do Juszkowa i się zaczęło! Publiczność z bliska zobaczyła jak pracują zawodowi artyści, animujący marionetki, pacynki, jawajki oraz kukły. Mogliśmy poznać kilkanaście fascynujących historii z Polski, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Czech i Francji. Wystąpiły teatry parawanowe, rozmaite lalki i aktorzy w żywym planie.

Dodatkową atrakcją, wieńczącą drugi dzień imprezy, była plenerowa projekcja filmu na dużym ekranie. Na tle nocnej panoramy Juszkowa obejrzeliśmy szwedzki „Odlot w przestworza”. Wprawdzie w trakcie emisji lunął rzęsisty deszcz, jednak nie zniechęcił on najwytrwalszych widzów. Spora grupa kinomanów pozostała na widowni do napisów końcowych, chroniąc się pod parasolami. Opuszczając teren festiwalu publiczność nie kryła zachwytu nad sposobem realizacji filmu i jego mądrym przesłaniem, a także samą formułą seansu. Była to wyjątkowa okazja do poznania tego obrazu, gdyż „Odlot w przestworza” nie trafił do szerokiej dystrybucji w Polsce. Dlatego też tłumaczenie listy dialogowej było czytane na żywo przez lektora.

W ramach festiwalu odbyły się również spotkania autorskie. Ich bohaterami byli: Marcin Marzec z gdańskiego Teatru Barnaby, Robert Poryziński z Teatru Miejsca z Płońska oraz Jan Tomasz Pieczątkowski – aktor i animator, reżyser, autor tekstów piosenek, od 50 lat związany z teatrem lalkowym (między innymi z łódzkim Arlekinem). Z widzami spotkali się też twórcy Teatru Uszytego z Krakowa: Katarzyna i Andrzej Kopczykowie.

W strefie warsztatów dzieci zdobywały nowe umiejętności. Na stoisku Cukierni Viktoria Sławomira Mielnika chętni wypiekali bułeczki. Niezwykłe, bo w kształcie buziek tytułowych bohaterów „Jasia i Małgosi”. Uczestnicy zużyli 150 kul z ciasta drożdżowego. W namiocie Mediateki królował japoński teatrzyk obrazkowy kamishibai. W zaczarowanym świecie Roberta Poryzińskiego przez trzy dni zainteresowani konstruowali rozmaite formy teatralne z papieru. Powstały tajemnicze, fantastyczne stwory rodem z baśni i legend. W plenerowej pracowni rękodzieła znanej gdańskiej lalkarki Hanny Kośmickiej trudno było znaleźć wolne miejsce. Tu chętni szyli własne pacynki - laleczki i myszki według pomysłu artystki.

Przez cały czas festiwalu w Juszkowie funkcjonowała kawiarenka Cukierni Viktoria - Sławomira Mielnika. Oprócz kawy uśmiechnięta obsługa serwowała tu słodkie wypieki i lody. Niezwykle bogato zaopatrzone były stoiska gminnych Kół Gospodyń Wiejskich. Mieszkanki Łęgowa, Cieplewa i Wiślinki oferowały pyszne domowe obiady, znakomite placki ziemniaczane i racuchy z jabłkami, kompoty i lemoniady czy pachnące gofry. W festiwalowym sklepiku można było kupić koszulki, torby, długopisy czy notesy z logo FOTeL-a.

Święto objazdowych teatrów lalkowych zawitało też do Marzęcina w gminie Nowy Dwór Gdański. Mieszkańcy wsi obejrzeli siedem różnych spektakli zaprezentowanych przez teatry z Polski, Niemiec i Ukrainy.

Ostatnim akordem tegorocznej edycji festiwalu był niedzielny, doskonały spektakl „Smacznego, proszę wilka”, w wykonaniu aktorów wrocławskiego teatru oRany!, odegrany w nocnej scenerii z pełnią księżyca w tle. Po przedstawieniu publiczność opuszczała Centrum Rekreacji z żalem, ale i nadzieją, żegnając się z nami słowami: „Do zobaczenia za rok!”.

Serdecznie dziękujemy wspaniałym, niezwykle pracowitym, nieustannie uśmiechniętym i życzliwym Wolontariuszom. Jesteśmy także wdzięczni za pomoc strażakom JSP Jagatowo i Straży Gminnej Gminy Pruszcz Gdański. Dziękujemy Sponsorom, bez wsparcia których nie udałoby się zrealizować imprezy z takim rozmachem, oraz wszystkim Partnerom i Patronom Festiwalu. Gorąco dziękujemy i do zobaczenia na kolejnej edycji wyjątkowego święta teatru lalkowego w Juszkowie!

SPEKTAKLE 2018:

  • „Historia nie do powtórzenia”, „Ciosek i Judytka” - Teatr Lalek Marka Żyły,
  • „O piecuchu najwspanialszym na świecie”, „Jaś i Małgosia”, „Bajkowe piosenki Teatru Barnaby”, „Baśń o rycerzu bez konia” - Teatr Barnaby z Gdańska,
  • „Brzydkie kaczątko”, „Tygrys Pietrek” - Teatr Waśka z Torunia,
  • „Wyspa pacynek”, „Opowieści starego kredensu” - Teatr pod Orzełkiem z Białegostoku
  • „Wielkie ciasto”, „Czerwony kapturek, całkiem inna historia” - Teatr Gdynia Główna z Gdyni
  • „Smacznego, Proszę Wilka!” - Teatr o Rany! z Wrocławia,
  • „Kto tam?”, „Dong co ma świecący nos” - Teatr Uszyty z Krakowa,
  • „Mała świnka”, „Kabare puppala show” - Kabare-pupala (Niemcy),
  • „Pingwiny potrafią latać” - Compagnie samoloet (Francja, Rosja),
  • „Ballada” - Teatrol-Theater (Rosja),
  • „Boska komedia”, „Mała żabka” - Lwowski Teatr Akademicki „I Lalki i Ludzie” (Ukraina),
  • „Czeskie legendy”, „Pinokio” - Teatr Toy Machine (Czechy)

Wideorelację z wydarzenia zrealizowaną przez reporterów Panoramy Kultura TVP3 Gdańsk można obejrzeć na stronie:

https://gdansk.tvp.pl/

ULOTKA logasy organiz650

ULOTKA logasy wspolorgani650

ULOTKA logasy parnerzy650t

ULOTKA logasy min650

ULOTKA logasy patroni650

ULOTKA logasy patrmed650

ULOTKA logasy spons650

 

Więcej zdjęć z festiwalu na stronie: