Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Dziecięca publiczność oglądająca spektakl "Budapesztańskie marionetki" Benca Sarkadiego podczas drugiego dnia festiwalu FOTEL 2022 w Juszkowie

VI edycja Festiwalu Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTeL w Juszkowie - pierwsza po dwuletniej przerwie, kiedy z publicznością spotykaliśmy się tylko w Internecie - udowodniła, że warto organizować takie familijne spotkania na żywo. I że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z artystami i ich lalkami.

27 sierpnia gości powitali Grzegorz Cwaliński, dyrektor festiwalu i OKSiBP w Cieplewie, oraz Marcin Marzec, dyrektor artystyczny FOTeL-A. Towarzyszyli im m.in. Natalia Błońska członkini zarządu Powiatu Gdańskiego oraz Daniel Kulkowski, zastępca wójta gminy Pruszcz Gdański, który wręczył artystom symboliczny klucz do Juszkowa, gminy Pruszcz Gdański i dobrej zabawy.

Wielki biały klucz odebrał Marcin Ryl-Krystianowski z poznańskiego teatru TeatRyle. TeatRyle to rodzinne przedsięwzięcie realizowane obecnie przez czwarte pokolenie lalkarzy, którego jubileusz 25-lecia świętowano tego dnia.

Gala otwarcia i pierwszy festiwalowy spektakl były tłumaczone na polski język migowy i, ze względu na goszczących na wydarzeniu migrantów zza wschodniej granicy, na język ukraiński. Inauguracyjnym przedstawieniem zagranym na największej scenie – na skarpie na rozlewiskiem Raduni – był „Skok na Księżyc”, w wykonaniu właśnie jubilatów z Poznania. Kolejnym, „Epidemią śmiechu”, rozbawił widzów znany i kochany przez publiczność – nie tylko w Gdańsku i na Pomorzu – teatr Pinezka. Clown Pinezka, czyli Przemysław Grządziela, i jego marionetki zwiedziły już niemal cały świat. W swej ponad 40-letniej historii grali między innymi w Jordanii, Ekwadorze, Meksyku, Egipcie i oczywiście w Juszkowie. Podczas tegorocznej edycji festiwalu FOTeL aż dwa razy. Drugim przedstawieniem teatru był wieczorny „Sen nocy letniej Clowna Pinezki” również gorąco oklaskiwany przez rozbawioną widownię.

Goście z Akademickiego Teatru I Lalki i Ludzie ze Lwowa na kameralnej scenie nad brzegiem rzeki zaprezentowali premierowy spektakl „Szary i Ruda”. Drugą premierą tej edycji festiwalu był „Kot w butach z czerwonej zaczarowanej walizki” gdańskiego teatru Barnaby. W sobotę „fotelowa” publiczność jeszcze raz mogła zobaczyć artystów z TeatRyle, którzy z okazji jubileuszu ćwierćwiecza, po sztuce „Szałaputki” odebrali kwiaty i dyplom-gratulacje od wójt Magdaleny Kołodziejczak. Kolejnym zagranicznym przedstawieniem były wypełnione energetyczną muzyką „Budapesztańskie marionetki” Teatru Benca Sarkadiego z Węgier. Międzynarodowo było też na dużej scenie na skarpie podczas improwizacji lalkarzy. Dwa happeningi w wykonaniu festiwalowych gości stanowiły swoistą konfrontację stylów, form i tradycji teatru lalkowego z różnych stron i kultur.

Kto zgłodniał mógł wybierać między ofertą pyszności piekarni-cukierni Mielnik, food trucków z kiełbaskami na gorąco i frytkami, burgerami czy pizzą, lodami, watą cukrową i domowymi daniami obiadowymi przygotowanymi przez panie z kół gospodyń z Juszkowa i Łęgowa. Gminna spółka Eksploatator częstowała uczestników festiwalu wodą z cytryną.
Pogoda dopisała nam aż nadto, dlatego strażacy z gminnej OSP, ratowali „fotelowych” gości przed przegrzaniem w ponad 30-stopniowym upale, tworząc na terenie miasteczka festiwalowego kurtynę wodną.

Największą atrakcją tego dnia okazał się jednak niezwykle widowiskowy spektakl Kliniki Lalek z Wolimierza. Na boisku Centrum Rekreacji w Juszkowie publiczność zgromadziła się tłumnie na pufach, leżakach i ławkach bądź na stojąco, by podziwiać „Kosmiczną podróż Guliwera” z kilkunastoosobową obsadą i kilkudziesięcioma marionetkami różnej wielkości. Wydarzeniu towarzyszyła muzyka na żywo i efekty wizualne: dymy i światła. Jednak najmocniejsze wrażenie budził tytułowy bohater, czyli kilkumetrowa marionetka Guliwera, wędrującego niemal nad głowami publiczności, poruszana za pomocą dźwigu.

Tak zakończył się pierwszy dzień święta objazdowych teatrów lalkowych FOTeL 2022.

W niedzielę, 28 sierpnia, bramy otworzyliśmy o godz. 14:00. Tego dnia ochłodzenie przyniósł krótki deszcz, który jednak nie wystraszył wszystkich gości. Występujący tego dnia artyści również grali przed pełną widownią i mogli liczyć na gromki aplauz. Przez dwa dni istne oblężenie przeżywały dwa wielkie namioty w strefie warsztatowej, w których realizowane były warsztaty kreatywne Magia teatru cieni i Pacynki, kukiełki i jawajki. Własne lalki do domowych teatrzyków cieni, albo inne lalki o prostej konstrukcji wykonywały zarówno dzieci, jak i ich dorośli opiekunowie.
Ciekawość wzbudziła też stara przyczepa podłączona do traktora. Taka sama jak te, które przed kilkudziesięciu laty odwiedzały wioski i przysiółki ze spektaklami dla najmłodszych. W przyczepie, można było oglądać kilkukrotnie prezentowany w sobotę i niedzielę spektakl „Legendy gdańskie”.

Niestety, wszystko co dobre kiedyś się kończy. W niedzielny wieczór artyści oddali więc festiwalowy klucz do bajkowego centrum w Juszkowie wójt Magdalenie Kołodziejczak, która jako honorowy patron wydarzenia ogłosiła oficjalne zakończenie FOTeL-a '2022.

PROGRAM / SPEKTAKLE 2022:

• „Skok na księżyc” – TeatRyle – Poznań
• „Epidemia śmiechu” – Teatr Pinezka – Gdańsk
• „Szary i Ruda” – Akademicki Teatr I Lalki i Ludzie – Lwów, UA
• „Szałaputki” – TeatRyle
• „Kot w butach z czerwonej zaczarowanej walizki” – teatr Barnaby z Gdańska
• „Budapesztańskie marionetki” – Teatr Benca Sarkadiego – Budapeszt, Węgry
• „Sen nocy letniej Clowna Pinezki” – Teatr Pinezka – Gdańsk
• „Międzynarodowe Improwizacje Lalkarzy” – część I i II – happening z udziałem artystów z teatrów polskich i ukraińskich
• „Kosmiczna podróż Guliwera” – Klinika Lalek z Wolimierza
• „Mysz i różowa wstążka” – Zakarpacki Akademicki Regionalny Teatr Lalek Bavka – Użhorod, UA
• „Opowieść o zrozumieniu” – teatr Bavka
• „Tymoteusz wśród ptaków” – teatr Barnaby
• „Międzynarodowe Improwizacje Lalkarzy” – część III i IV – happening z udziałem teatrów ukraińskich i publiczności.

STATYSTYKI

• 35 gości festiwalowych z zaproszonych teatrów, w tym 32 artystów, 23 gości z Polski i 12 zagranicznych,
• 30 wolontariuszy – ochotników ze szkół podstawowych i przedstawicieli Młodzieżowej Rady Gminy Pruszcz Gdański,
• 18 spektakli – w tym: 12 odrębnych tytułów, z czego jeden – „Skok na księżyc”, czyli spektakl otwarcia w tłumaczeniu na polski język migowy, 2 x ukraińskie przedstawienie „Szary i Ruda”, 2 x „Budapesztańskie marionetki” węgierskiego teatru Benca Sarkadiego po raz pierwszy goszczącego w Juszkowie, 5 x „Legendy gdańskie - Oberża Jeruzalem” w przyczepie teatralnej,
• 16 osób w ekipie teatru Klinika Lalek z Wolimierza, wystawiającej spektakl „Kosmiczna podróż Guliwera”
• 8 punktów małej gastronomii: 5 food trucków, w tym kawiarenka piekarni-cukierni Mielnik; 2 stoiska małej gastronomii Kół Gospodyń Wiejskich z Juszkowa i Cudawianki z Łęgowa, a ponadto stoisko firmy Eksploatator, gdzie dla ochłody częstowano gości festiwalowych wodą z cytryną
• 4 happeningi teatralne - Międzynarodowe Improwizacje Lalkarzy,
• 3 stałe sceny, 1 scena na boisku (spektakl „Kosmiczna podróż Guliwera”) i 1 scena w przyczepie traktora,
• 2 dni festiwalowych wydarzeń w Centrum Rekreacji w Juszkowie,
• 2 premiery („Szary i Ruda” teatru I Lalki i Ludzie ze Lwowa oraz „Kot w butach z czerwonej zaczarowanej walizki” teatru Barnaby z Gdańska),
• 2 tłumaczy polskiego języka migowego i 1 tłumaczka na język ukraiński,
• 2 warsztaty kreatywne, realizowane w 3 namiotach: „Magia teatru cieni” i „Pacynki, kukiełki i jawajki”, podczas których w ciągu dwóch dni kilkaset osób własnoręcznie wykonało autorskie lalki w różnych technikach,
• 1 jubileusz 25-lecia rodziny Rylów z Poznania, związanej z teatrem lalkowym od 4 pokoleń,
i niezliczone grono widzów spektakli i uczestników festiwalu.

To były dwa dni pełne wrażeń i teatralnych emocji, jakie zapewnili wyjątkowi artyści i ich piękne lalki. Było bajkowo i bajecznie! Dziękujemy wszystkim naszym wspaniałym wolontariuszom oraz Młodzieżowej Radzie Gminy – zaangażowanym w obsługę teatrów i gości. Pragniemy również wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji wydarzenia: służbom, które dbały o nasze bezpieczeństwo, ekipom gastronomicznym, bez których chodzilibyśmy głodni, ekipom technicznym, obsłudze, patronom honorowym i medialnym, instytucjom i firmom, które nas wsparły, ratownikom medycznym, którzy opatrywali skaleczenia i urazy czy łagodzili ból po użądleniach przez osy, a także strażakom, którzy kurtyną wodną schładzali upalną atmosferę w miasteczku festiwalowym. I oczywiście dziękujemy wszystkim artystom, którzy nas bawili, wzruszali i zachwycali, i Wam drodzy Widzowie! Dziękujemy, że byliście z nami i – mamy nadzieję – do zobaczenia za rok!

PATRONI HONOROWI:

• Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego
• Marian Cichon Starosta Gdański
• Magdalena Kołodziejczak Wójt Gminy Pruszcz Gdański

PATRONI MEDIALNI:

• Radio Plus
• „Dziennik Bałtycki”
• e-teatr.pl
• Czas dzieci – portal informacyjno-rozrywkowy dla rodziców
• Teatralny.pl – portal o teatrze
• Teatr dla wszystkich (portal o teatrze i kulturze)
• Radio Spin - rozgłośnia internetowa

Udział w wydarzeniu i wszelkich atrakcjach był nieodpłatny, dzięki wsparciu z programu Kultura – Interwencje. Edycja 2021, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury, a finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nasz wniosek „VI Festiwal FOTeL '2022 – Międzynarodowe Konfrontacje Lalkarzy” znalazł się na 5 miejscu na liście 266 beneficjentów i 1615 ogółem złożonych wniosków! Przyznana kwota dofinansowania to 104 tys. zł, a koszt projektu ogółem: 200 tys. zł.

Więcej informacji na temat tegorocznego festiwalu można znaleźć na stronie: https://festiwaljuszkowo.pl/ i profilu https://www.facebook.com/festiwal.juszkowo

Fotorelacja z pierwszego dnia festiwalu:

FOTEL 2022 - nasi wolontariusze
FOTEL 2022 - nasi wolontariusze
FOTEL 2022 - Koło Gospodyń Wiejskich Cudawianki z Łegowa
FOTEL 2022 - ekipa piekarni-cukierni Mielnik
FOTEL 2022 - gala otwarcia
FOTEL 2022 - gala otwarcia
FOTEL 2022 - gala otwarcia tłumaczka na polskiego języka migowego Marta Jaroń
FOTEL 2022 - gala otwarcia
FOTEL 2022 - gala otwarcia
FOTEL 2022 - publiczność gali otwarcia
FOTEL 2022 - spektakl Skok na Księżyc TeatRyle
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu Skok na Księżyc TeatRyle
FOTEL 2022 - spektakl Skok na Księżyc
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu Skok na Księżyc TeatRyle
FOTEL 2022 - ukraiński spektakl Szary i Ruda
FOTEL 2022 - ukraiński spektakl Szary i Ruda
FOTEL 2022 - ukraiński spektakl Szary i Ruda
FOTEL 2022 - ukraiński spektakl Szary i Ruda
FOTEL 2022 - goście w miasteczku festiwalowym
FOTEL 2022 - warsztaty Pacynki, kukiełki, jawajki
FOTEL 2022 - strefa warsztatów
FOTEL 2022 - goście w miasteczku festiwalowym
FOTEL 2022 - kurtyna wodna
FOTEL 2022 - jubileusz 25-lecia artystów TeatRyle aktorzy z prowadzącymi Magdaleną Świerczyńską-Dolot i Grzegorzem Cwalińskim Dyrektorem festiwalu
FOTEL 2022 - publiczność spektakl Legendy gdańskie
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu Legendy gdańskie
FOTEL 2022 - spektakl Szałaputki
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu Szałaputki
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu Szałaputki
FOTEL 2022 - Marcin Ryl-Krystianowski i publiczność spektaklu Szałaputki
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu Kot w butach z zaczarowanej magicznej skrzyni
FOTEL 2022 - Marcin Marzec na scenie i widownia spektaklu Kot w butach z zaczarowanej magicznej skrzyni
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu Kot w butach z zaczarowanej magicznej skrzyni
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu Kot w butach z zaczarowanej magicznej skrzyni
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu Kot w butach z zaczarowanej magicznej skrzyni
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu Kot w butach z zaczarowanej magicznej skrzyni
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu Kot w butach z zaczarowanej magicznej skrzyni
FOTEL 2022 - lalki ze spektaklu Kot w butach z zaczarowanej magicznej skrzyni
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu Kot w butach z zaczarowanej magicznej skrzyni
FOTEL 2022 - premiera spektaklu Kot w butach z zaczarowanej magicznej skrzyni Marcina Marca z Teatru Barnaby
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu Budapesztańskie marionetki z Magdaleną Świerczyńską -Dolot
FOTEL 2022 - spektakl Budapesztańskie marionetki teatru Benca Sarkadiego
FOTEL 2022 - publiczność węgierskiego spektaklu Budapesztańskie marionetki
FOTEL 2022 - spektakl Budapesztańskie marionetki teatru Benca Sarkadiego
FOTEL 2022 - publiczność z lalką węgierskiego spektaklu Budapesztańskie marionetki
FOTEL 2022 - publiczność z lalką węgierskiego spektaklu Budapesztańskie marionetki
FOTEL 2022 - spektakl Budapesztańskie marionetki teatru Benca Sarkadiego
FOTEL 2022 - spektakl Budapesztańskie marionetki teatru Benca Sarkadiego
FOTEL 2022 - publiczność przed spektaklem Sen nocy letniej Clowna Pinezki
FOTEL 2022 - spektakl Sen nocy letniej Clowna Pinezki
FOTEL 2022 - spektakl Sen nocy letniej Clowna Pinezki
FOTEL 2022 - spektakl Sen nocy letniej Clowna Pinezki
FOTEL 2022 - spektakl Sen nocy letniej Clowna Pinezki
FOTEL 2022 - spektakl Sen nocy letniej Clowna Pinezki
FOTEL 2022 - spektakl Sen nocy letniej Clowna Pinezki
FOTEL 2022 - Międzynarodowe Improwizacje Lalkarzy - część 1 - na scenie Marcin Marzec
FOTEL 2022 - Międzynarodowe Improwizacje Lalkarzy - część 1
FOTEL 2022 - Międzynarodowe Improwizacje Lalkarzy - część 1
FOTEL 2022 - Międzynarodowe Improwizacje Lalkarzy - część 1
FOTEL 2022 - Międzynarodowe Improwizacje Lalkarzy - część 2
FOTEL 2022 - Międzynarodowe Improwizacje Lalkarzy - część 2
FOTEL 2022 - Międzynarodowe Improwizacje Lalkarzy - część 2
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - spektakl Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza
FOTEL 2022 - finał spektaklu Kosmiczna podróż Guliwera teatru Klinika Lalek z Wolimierza

Fotorelacja z drugiego dnia festiwalu:

FOTEL 2022 - Grzegorz Cwaliński, dyrektor festiwalu, na scenie nr 1
FOTEL 2022 - spektakl
FOTEL 2022 - na scenie trzy aktorki ukraińskiego teatru Bavka w spektaklu
FOTEL 2022 - uczestnicy warsztatu
FOTEL 2022 - uczestnicy warsztatu
FOTEL 2022 - uczestnicy warsztatu
FOTEL 2022 - uczestnicy warsztatu
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu
FOTEL 2022 - cztery uczestniczki warsztatu
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu
FOTEL 2022 - spektakl
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu
FOTEL 2022 - skrzypaczka akompaniująca na skrzypcach aktorkom odgrywającym spektakl
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu
FOTEL 2022 - spektakl
FOTEL 2022 - dziecięca publiczność spektaklu
FOTEL 2022 - uczestnicy warsztatu
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu
FOTEL 2022 - publiczność węgierskiego spektaklu
FOTEL 2022 - publiczność węgierskiego spektaklu
FOTEL 2022 - publiczność węgierskiego spektaklu
FOTEL 2022 - publiczność węgierskiego spektaklu
FOTEL 2022 - publiczność z małą marionetką węgierskiego spektaklu
FOTEL 2022 - publiczność węgierskiego spektaklu
FOTEL 2022 - publiczność węgierskiego spektaklu
FOTEL 2022 - publiczność węgierskiego spektaklu
FOTEL 2022 - publiczność węgierskiego spektaklu
FOTEL 2022 - publiczność węgierskiego spektaklu
FOTEL 2022 - publiczność węgierskiego spektaklu
FOTEL 2022 - węgierski spektakl
FOTEL 2022 - ekipa gminnej spółki Eksploatator, która częstowała festiwalowych gości wodą pitną
FOTEL 2022 - uczestnicy warsztatu
FOTEL 2022 -  - uczestnicy warsztatu
FOTEL 2022 - publiczność węgierskiego spektaklu
FOTEL 2022 - publiczność węgierskiego spektaklu
FOTEL 2022 - spektakl
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu
FOTEL 2022 - publiczność spektaklu
FOTEL 2022 - spektakl
FOTEL 2022 - fragment niedzielnych Międzynarodowych Improwizacji Lalkowych z udziałem dziecięcej widowni i maskotki - kózki Danki
FOTEL 2022 - fragment niedzielnych Międzynarodowych Improwizacji Lalkowych z udziałem dziecięcej widowni i maskotki - kózki Danki
FOTEL 2022 - fragment niedzielnych Międzynarodowych Improwizacji Lalkowych z udziałem dziecięcej widowni
FOTEL 2022 - fragment niedzielnych Międzynarodowych Improwizacji Lalkowych z udziałem dziecięcej widowni
Dyrektor Grzegorz Cwaliński i wójt Magdalena Kołodziejczak na scenie gali finałowej festiwalu
FOTEL 2022 - ukraińskie artystki z symbolicznym kluczem festiwalowym
FOTEL 2022 - wójt Magdalena Kołodziejczak odbiera symboliczny klucz od festiwalowych artystów
FOTEL 2022 - wójt Magdalena Kołodziejczak z kluczem festiwalowym
 
Wideorelacja z VI edycji FOTELA:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
LOGO BELKA FOTEL 2022
Zadanie VI Festiwal FOTEL ’2022 – Międzynarodowe Konfrontacje Lalkarzy dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.
 
2022 NCK dofinans interwencje rgb