Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Istne oblężenie sali kinowo-teatralnej Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Pruszcz Gdański z siedzibą w Cieplewie przeżyliśmy 14 grudnia 2012 r. Około 150 osób zgromadziło się tu w piątkowy wieczór na premierze filmów animowanych, zrealizowanych podczas „Warsztatów animacji poklatkowej - Na Bursztynowym Szlaku, czyli przybliżenie dziedzictwa kulturowego obszaru Trzech Krajobrazów”.

Operacja pod taką nazwą uzyskała dofinansowanie z funduszy unijnych, przeznaczonych na wsparcie małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Dzięki temu, w dziesięciu miejscowościach (w dziewięciu sołectwach w gminie Pruszcz Gdański i w Różynach, w gminie Pszczółki) we wrześniu i październiku 2012 roku odbyły się bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 5-17 lat. Uczestnicy poznali technikę produkcji filmów metodą animacji poklatkowej. Następnie wspólnie opracowali scenariusze filmów, inspirowane przeszłością swojej małej ojczyzny, związaną z Bursztynowym Szlakiem przebiegającym niegdyś przez obszar dzisiejszego powiatu gdańskiego. Pod okiem instruktora – artysty plastyka, dzieci własnoręcznie przygotowały i ozdobiły dekoracje, kostiumy i rekwizyty, by wreszcie stanąć w światłach reflektorów i pozować do zdjęć.

- Musiały się przy tym wykazać ogromną cierpliwością, gdyż dla uzyskania sekundy ruchomych obrazów trzeba było wykonać aż 24 kadry - wyjaśnił Grzegorz Antoni Cwaliński, dyrektor OKSiR. - Mogły się też przekonać, że praca gwiazdy filmowej czy modelki nie jest wcale taka łatwa jak się wydaje. Częstokroć wymaga wielu dubli, czyli powtarzania tych samych ujęć.

Jednak chętnych do takiej żmudnej pracy było więcej niż przewidzianych miejsc. Ponieważ w środowisku wiejskim takie nietypowe przedsięwzięcia są rzadkością, organizatorzy umożliwili udział w warsztatach wszystkim chętnym.

- W ten sposób zamiast zaplanowanej liczby stu uczestników, w zajęciach wzięło udział prawie 130 osób - przyznaje Agnieszka Michalczyk, współprowadząca warsztaty.

Wśród nich najwięcej było rozmaitych... księżniczek. W takie postacie obfitowały niemal wszystkie nakręcone filmy.

W wyniku warsztatów powstało dziesięć intrygujących opowieści, nawiązujących do Szlaku Bursztynowego. Jednak, ponieważ dziecięca wyobraźnia nie zna granic, nie były to wcale historie oczywiste. Obok wspomnianych już księżniczek, w gronie bohaterów pojawiły się krwiożercze pająki, zbóje, piraci, pszczoły, dzielni rycerze, woje i rybaczki, a nawet... wampir. Ale najważniejsze, że wszystkie filmiki kończyły się happy endem.

W galowy wieczór wszystkie animacje zostały zaprezentowane na dużym, kinowym ekranie. Na widowni zasiedli zaproszeni goście, młodzi autorzy, ich rodziny i znajomi oraz panie świetliczanki. Było prawie jak na hollywoodzkiej gali oscarowej. Imprezę poprowadzili Grzegorz Cwaliński i Agnieszka Michalczyk (instruktorka plastyki). Oboje powitali gości, opowiedzieli o akcji „Na Bursztynowym Szlaku” i kolejno zapowiadali tytuły poszczególnych filmów. Dzieci z wypiekami na twarzach oglądały efekty pracy poszczególnych zespołów, głośno komentując pojawienie się na ekranie koleżanek i kolegów. Po komediowych scenach na sali było słychać salwy śmiechu, a po każdym filmie rozbrzmiewały gromkie oklaski.

Zgodnie z regulaminem, komisja konkursowa wybrała spośród zrealizowanych tytułów dwie najciekawsze animacje. Ich twórcy zostali nagrodzeni słodkimi upominkami. Laureatami zostali uczestnicy warsztatów przeprowadzonych w świetlicy w Żuławie (za „Bajkę o żabie, która nie chciała być królewną”) i w Wiślince (za film „Napad na Bursztynowy Zamek”).

Wszyscy młodzi twórcy otrzymali dyplomy i płyty z filmami, a do świetlic biorących udział w warsztatach trafiły „złote” statuetki. Każdy zespół miał chwilę na pozowanie do wspólnych fotografii, zaś na zakończenie, podczas bankietu ze słodkim poczęstunkiem, goście dzielili się wrażeniami i wspomnieniami z warsztatów, oglądając wystawę zdjęć dokumentujących operację.

 

na_bursztynowym01
na_bursztynowym02
na_bursztynowym03
na_bursztynowym04
na_bursztynowym05
na_bursztynowym06
na_bursztynowym07
na_bursztynowym08
na_bursztynowym09
na_bursztynowym10
na_bursztynowym12
na_bursztynowym13
na_bursztynowym14
na_bursztynowym15
na_bursztynowym16
na_bursztynowym17
na_bursztynowym18
na_bursztynowym19
na_bursztynowym20
na_bursztynowym21
na_bursztynowym22
na_bursztynowym23
na_bursztynowym24
na_bursztynowym25
na_bursztynowym26
na_bursztynowym27
na_bursztynowym28
na_bursztynowym29
na_bursztynowym30
na_bursztynowym31


Podbitka new na str